Engelliler İş ve Aş İstiyor    

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, ülkedeki engellilerin yıllardır aynı sorunlarla mücadele ettiğini vurguladı:

Engelliler İş ve Aş İstiyor    

    Kıbrıs Türk engelliler Federasyonu, devlet ve hükümet yetkililerine çağrıda bulunarak, “Engelli Dairesi’nin kurularak hizmete açılması, inşaatı tamamlanmış Engelsiz Yaşam Evi’nin acilen hizmete açılması, 16 yıldır kamuya istihdamı yapılmayan engellilerin yasa gereği acilen istihdamlarının başlatılması ve Özel Eğitim Yasası’nın acilen yasalaşması” taleplerini yineledi.

    Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu,Dünya Engelliler haftası etkinlikleri çerçevesinde,merkez binasındaki Mehmet ali tatlıyay Eğitim Kültür Salonu’nda, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’na bağlı dernek başkanlarının katılımıyla basın toplantısı yaptı.

    Dernek yetkilileri, ülkedeki 6 bini aşkın engellinin sorunlarına dikkat çekerek, ihtiyaçların ve taleplerin yer aldığı “15 maddelik istem paketini” yeniden paylaştı ve yıllar boyunca aynı sorunların devam ettiğinden yakındı.

    Basın açıklamalarının ardından, günün anlam ve önemine dair şiirler de okundu.

Yücetürk: Engelli camiamız bir okadar daha sıkıntı içerisinde

    Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, basın toplantısında söz alarak, ülkede engelliler haftasında kutlanacak bir şey olmadığını, bu hafta dolayısıyla sorunları dile getirmeye çalıştıklarını belirterek “ Siyasi ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle halkımız sıkıntı içerisinde. Engelli camiamız bir okadar daha sıkıntı içerisinde” dedi.

    Yücetürk, 37 yıldır faaliyette olan Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nun en sonunda tüzüğünün onaylandığı ve federasyon olarak tescillenmiş olmasından duyduğu mutluluğu ifade ederek, Dünya Engelliler Birliği’ne de üyelik müracaatında bulunduklarını bildirdi.

    Kamuya engelli istihdamını emreden yasanın 1993 yılında çıkmasına rağmen,16 yıldır kamuya tek bir engelli istihdamının yapılmadığını belirten Yücetürk, 650 civarında engellinin iş beklediğini kaydetti.

Özel Eğitim Yasası için 40 yıla yakın uğraşıyoruz, 12 defa kadük oldu

   “Özel Eğitim Yasası için 40 yıldır uğraşıyoruz, 12 defa kadük oldu” diyen Derviş Yücetürk,hükümetlerin sürekli değişmesiyle yasanın sürekli Meclis’te kaldığını, 2004’te temeli atılan engelsiz yaşam evinin binasının tamamlanmış olmasına rağmen,siyasi problemler nedeniyle bir türlü açılamadığını kaydetti.

   Yaptıkları çalışmalar sonucunda önemli işlerin de başarıldığını, ülkede 5000’e yakın engellinin, günün koşullarında yeterli olmasa bile,maddi yardım aldığını ve kamuda ve özel sektörde iş bulmuş engelli bireylerin olduğunu dile getiren Yücetürk, problemlerin çözülmesinde artık mevcut sistemin yeterli olmadığını, siyaset sisteminin değişmesi gerektiğini vurguladı.

Arı: Sadece böyle günlerde hatırlanmamızdan üzgünüm

   Engelli Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Refia Arı ise, sadece böyle günlerde hatırlanmaktan üzgün olduğunu, engellilerin her zaman desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti ve sivil toplum örgütleri olarak, engelli bireylerin gidebileceği bir merkez olması için çok uzun yıllar boyunca uğraşmak zorunda kaldıklarını ancak bu merkezlere ilişkin yasanın bir türlü geçemediğini anlattı.

   Engelli erken tanısının ülkede halen daha yapılmadığını ve bundan dolayı erken yaşta eğitime başlanamadığı için engellilerin hayatında büyük kayıplar yaşandığını ifade eden Arı, engellilerin evde eğitimine yönelik iki toplumlu bir proje yaparak, yurt dışında eğitim aldıklarını ancak Milli Eğitim Bakanlığı ülkede gönüllü çalışmalarını başlatmalarına izin vermediğini öne sürdü.

   18 yaş üstü rehabilitasyon merkezleri kurmalarına rağmen, “devletin gerekli malzemeyi almamasından dolayı” buralarda atölyelerin çalışmadığını, engelli için çok önemli olan müzik,spor ve fizyoterapi gibi alanlarda öğretmenlerin olmadığını dile getiren Arı, bu alanlarda eğitim almış kişiler olarak günülü olarak bu merkezlerde eğitim vermek istediklerini ancak bu imkanın kendilerine devlet tarafından verilmediğini söyledi.

  “Bu ülkede ailesi vefat eden engellilerin kalabileceği bir yer yok, Ya Lapta Huzurevi’ne ya da Barış Ruh ve Sinir Hastanesi’nde kalmak zorunda bırakılıyorlar.Onların yeri orası değil” diye konuşan Arı, bu amaç için 2014 yılında temeli atılan ve binası tamamlanan yaşam evinin atıl bir vaziyete beklediğini kaydetti.

Çaluda: Önemli olan yasaların geçmesi değil uygulanmasıdır

   Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Melek Çaluda ise, engellilerin problemlerinin tüm toplumun ortak problemi olduğunu dile getirerek, özellikle engelli çocuklara sahip ailelerin sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu ve devlet kontrolünde olması gereken bu merkezlerin ülkede mevcut olmadığını kaydetti.Tam donanımlı erken tanı merkezlerine duyulan ihtiyaca da değinen Çaluda,bunların hepsinin Özel Eğitim Yasası’nda yer aldığını ancak bu yasanın bir türlü geçemediğini söyledi.Yasaların geçmesinden çok uygulanmasının önemli olduğuna da ifade eden Çaluda , yasaların uygulanabilmesi için çıkmasını ve iyileştirilmesini bekledikleri tüzüklere değindi.

   Anne ve baba öldükten sonra, engelli bireyin babanın maaşının yarısını alabildiğini ancak böyle bir durumda kendi hakkı olan maaşının kesildiğini ve bu maaşların günün koşullarında yeterli olmadığını ifade eden Çaluda, beklemenin engelli ve ailelerinin mağduriyetlerini artırdığını belirtti ve devlet ve sivil toplum işbirliğinde “daha fazlasının yapılabileceğini belirtti.

Tatar: Engellilerin hayatları kolaylaştırılmalı

    Öte yandan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Engelliler Haftası dolayısıyla Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk ve beraberindekileri kabul etti.

     Verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada,imkanlar ölçüsünde derneklere her zaman destek olunduğunu ifade ederek,

“Sizlerin sıkıntıları,bizlerin de sıkıntılarıdır. Önemli olan engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak ve toplumun her alanında yer bulmaları için gerekli yasal düzenlemeleri yapabilmektir” dedi.

   Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk ise, federasyonun resmi tescilinin gerçekleştiğini belirterek uluslar arası kaydın da onaylanma aşamasında olduğunu açıkladı.

Töre: Yasaların sevkine öncelik verilecek

    Meclis Başkanı Töre,kabulde yaptığı konuşmasında, ülkede engellilerin yaşadığı sorunların önemine ve her ailede bir engelli bireyin olduğuna dikkat çekerek, devletin hizmetlerinde bu engelli bireylerin özel durumlarından dolayı ayrıcalıklı davranması gerektiğini ifade etti.

     Federasyonun engelli bireylerin yaşadığı sorunları derleyerek, devlet yetkililerinin dikkatine getirmesinin büyük önem arz ettiğini belirten Töre, kendilerinin de engelliler hakkında hükümetten veya milletvekillerinden gelecek olan yasaların komitelerde görüşülmesine veya Meclis’e sevkine öncelik vereceklerini söyledi.

     Töre, yasada istihdam oranı belirtilmiş olmasına rağmen, 16 yıl boyunca kamuya engelli istihdamının yapılmamış olmasının bir “üzüntü kaynağı” olduğuna işaret ederek, bunun bir “devlet eksikliği, icraat eksikliği ve hatta insani eksiklik” olduğunu söyledi ve “Engelli insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak, onları topluma kazandırmak bizim insani görevimizdir” dedi.

Yücetürk: Meclis’ten geçti ancak…

    Federasyon Başkanı Yücetürk ise, Federasyon olarak, her yıl engelliler haftasında, ülkedeki engellilerin var olan sorunlara dikkat çekmeye çalıştıklarına işaret ederek, çalışmaları sonucunda çıkan “Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası” sayesinde bazı sorunlarının çözüldüğünü ancak sorunların büyük bir kısmının halen daha çözülmemiş olduğunu kaydetti.

   Yücetürk, engelli kişilerin haklarına dair Birleşmiş Milletler bildirgesinin, Meclis’te yasalaşmasının ardından 12 yıl geçtiğini ancak halen daha tüzüğünün yapılamadığına değindi.

Çavuşoğlu ziyaret edildi

   Öte yandan Milli Wğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Engelliler Haftası dolayısıyla Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’ndan bir heyeti kabul etti.

   Açıklamaya göre Çavuşoğlu kabulde yaptığı konuşmada, engelli vatandaşların eğitimden sağlığa,ulaşımdan istihdama kadar birçok alanda ciddi sorunlarla karşılaştığını dile getirerek,” Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak, hepimizin ortak sorumluluğudur” dedi.

   Konuşmasında “Engellilerin toplumsal hayata katılımlarını,çalışan,üreten saygın bir kişi olarak yaşamalarını sağlamak için üreteceğimiz çözümler,onları hak ettikleri hayat standartlarına kavuşturmaya zemin oluşturacaktır” diyen Çavuşoğlu,engelli vatandaşların eğitim alanında yaşadıkları sorunları gidermek ve onlara destek olmak amacıyla bir çok çalışma yürüttüklerini belirtti.

   Kıbrıs Türk Engelliler federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk ise federasyonun çalışmaları hakkında bilgi vererek, taleplerinin bulunduğu dosyayı bakan Çavuşoğlu’na verdi.

                                                                                                                     10.05.2022

     10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebetiyle Başkan Derviş Yücetürk ve seçkin heyeti 10 Mayıs Salı günü sabah saat 9:00’da Güvenlik Kuvvetleri Komutanımız Tümgeneral Sn. Zorlu Topaloğlu’nu  ziyaret etti. Sıcak ilgiyle karşılanan Yücetürk ve heyeti saygıdeğer komutanımızın makamında ağırlanmıştır. Bu sıcak temas çerçevesinde saygıdeğer komutana ziyaretimizin anısına plaket sunulmuştur.

     Aynı gün öğleden sonra saat 15:30’da tedai ziyarette bulunan saygıdeğer Komutanımız federasyon merkezinde ağırlanmış ve komutanımız tarafından federasyon adına başkan Derviş Yücetürk’e haftanın anısına plaket sunulmuştur.

                                                                                       Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu

                                                                                                                      10.05.2022

     10-16  Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebetiyle Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanımız Tümgeneral Sn. Sezai Öztürk büyük bir nezaket göstererek Kıbrıs Türk engelliler Federasyonu merkezini ziyaret ederek engellilerin genel sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmuş ve haftanın anısına başkan Yücetürk’e plaket sunmuştur.

     Federasyon başkanı Derviş Yücetürk’de büyük nezaket göstererek merkezimizi ziyaret eden saygıdeğer komutanımızı makamında ağırlayarak haftanın anısına kendisine plaket sunmuştur.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu

                                                                            

         Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası   münasebetiyle Yönetim Kurulu’nun almış olduğu bir kararla aşağıda aynen belirtilen 15 maddelik istem paketini Devlet ve Hükümet Yetkilileri’ne bir kez daha aktarmayı görev saymaktadır.

 1. Engellilerin genel sorunlarını çözecek engelliler dairesinin acilen kurulması.
 2. Özel eğitim yasa ve tüzüklerinin acilen Meclis’ten çıkarılması.
 3. 18 Yaş Üstü Engelliler Rehabilitasyon Merkezleri ile yakında açılması planlanan Engelsiz Yaşam Evine devlet tarafından ihtiyaç duyulan kadrolarla ilgili gerekli çalışmaların acilen tamamlanması ve gerekli yasaların yapılması.
 4. Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası altında mevcut olan Derecelendirme Tüzük’ü, İş koşulları ve Nakdi Yardımlar Tüzük’ü ile Hak ve Ödevler Tüzükleri’nin iyileştirilmesi.
 5. Engelli yurttaşlarımızın kamuya açık alanlarda ve kamuya yönelik hizmetlerden eşit şekilde yararlanmalarını engelleyen ulaşım, dolaşım ve erişim sorunlarına ivedi çözüm getirilmesi.
 6. 2006 yılından beri gerekçesiz olarak kamuya yapılmayan yüzde dörtlük engelli istihdamın acilen yapılması ve sağlık kurulu raporu nedeni ile istihdam edilemeyen engellilere de asgari ücret düzeyinde nakdi yardım sağlanması.
 7. Özel bakıma gereksinimleri olan Engellilerin ailelerinin maddi durumuna bakılmaksızın bakıcılarına asgari ücret düzeyinde maaş bağlanması.
 8. K.K.T.C. Meclisi’nden geçen B.M. Engelli Hakları Bildirgesi’nin acilen uygulanması için gerekli tüzüklerin ivedilikle çıkarılması.
 9. Yaşamlarını nakdi yardımla sürdüren engellilere elektrik, su ve telefon gibi muafiyetlerin acilen sağlanması.
 10. İlçe merkezlerinde bulunan özel eğitim okullarına ve/veya kaynak sınıflara ve/veya kaynaştırılmış eğitime devam eden engelli çocukların tamamının ulaşımlarını sağlayacak servislerin konulması ve servislerde bakıcı olması.
 11. Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu girişimleri ile Türkiye Kızılay’ından alınıp devlet eliyle hizmete açılan Girne Karakum’daki 18 yaş üstü Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nin yanında bulunan alana Engelli Tatil Köyü yapılmasının sağlanması.
 12. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1985 yılında Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ile Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği’ne tahsis edilen merkez bina ve okul arsalarının bir an önce tapularının verilmesi.
 13. Kaynaştırılmış eğitime giden engelli nçocukların gölge öğretmenliklerini yapacak olan kişilerin ödenekleri Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından karşılanması.
 14. Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonuna bağlı Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği Umut Otizm ve Engelli Aileleri Dayanışma Derneklerine yer veya bina tahsis edilmesi için acilen gereğinin yapılması.
 15. Engellilerin sorunlarını gerçek anlamda çözecek olan,engellileri koruma rehabilite ve istihdam yasası altında oluşturulan engelliler komitesinin koordinatör bakanlık; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde en az 2 ayda bir toplanmasının acilen sağlanması.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı

                                                                                                    Derviş YÜCETÜRK

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası Kutlanıyor

Engelliler  İş ve Aş İstiyor;

     17 Nisan 1976 yılında kurulan Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ile KKTC’de başlayan engelli hariketleri 46. Yılını doldurmuştur.

     13 Mayıs 1985 yılında kurulan Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu ile iş ve güçbirliği yapan Kıbrıs Türk Görmezler Derneği,Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği,Engelli Aileleri Dayanışma Derneği,Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği ve Umut Otizm Dernekleri’nin engelli hariketleri de 37.yılını doldurmuştur.

KKTC’de yaşayan 6000  civarında engellinin topluma kazandırılmaları için hertürlü sosyal ve ekonomik çalışmaları ile ön plana çıkan dernekler bugüne kadar özverili etkin çalışmaları ile birçok başarılı işlere imza atmış bulunmaktadırlar.

     23 Kasım 1993 yılında büyük bir engelli hariketi ile yasallaştırmış olduğumuz engellileri koruma,rehabilite ve istihdam yasası ile bugüne kadar kamu ve özel sektörde toplamda 800 engelli kardeşimize istihdam iş olanağı sağladık.5000’in üzerinde engelli kardeşimize nakdi yardım alma olanağı sağladık.Fakat ne istihdamda,nede nakdi yardımlar konusunda istediğimiz noktaya halen gelemediğimizi üzülerek görmekteyiz.İnsanca yaşam kavgamızda halen daha çok gerilerde olduğumuzu, Avrupa standartlarının çok altında olduğumuzu üzülerek görmekteyiz. 660 engellimiz iş ve aş beklemektedir. 2006 yılından beri kamuda tek bir engellinin istihdam edilmemesi  bizi yönetenlerin acizliği ve ayıbı olduğunu görmekteyiz.

Nakdi yardımlar konusunda günün koşullarına göre sosyal devlet anlayışından uzak,engellilere reva görülen nakdi yardımlar günümüz koşullarına  göre yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

     Ulaşım,dolaşım ve erişimde KKTC olarak topyökün sınıfta kaldığımızı görmekteyiz.

     Özel Eğitim konusunda bugüne kadar özel eğitim yasasını çıkaramamamız  özel eğitim konusunda da ülke olarak sınıfta kaldığımızı görebiliyoruz.Kısacası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan engelli kardeşlerimiz bugüne kadar üvey evlat muamelesi gördüğünü yapılan icraatlarla görüyoruz.Bir engellinin sağlık kurumuna girip rapor alması bile büyük bir işgence olduğunu ve söz konusu raporların üç aya kadar zor çıktığını görüyoruz. 2014 yılında Lefkoşa sınırları içinde temeli atılan engelsiz yaşam evinin  7 yılda zor topuz tamamlanmasına rağmen henüz hizmete açılamaması  ve söz konusu bu projenin arzu edilen 48 yataklı projeden 32  yatağa düşürülmesi camiamızı son derece üzmüştür. Kamuoyuna saygı ile açıklanır.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı

                                                                                                 Derviş YÜCETÜRK

KIBRIS TÜRK ENGELLİLER FEDERASYONU’NUN 10-16 MAYIS DÜNYA ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİKLER PROGRAMI;

10 MAYIS SALI

 1. A) Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı  Sn. Derviş Yücetürk’ün hafta ile ilgili basın bildirisi yayınlanacaktır.

B) Engellilerin genel beklentilerini içeren 15 maddelik istem paketinin ilgili mercilere iletilmesi gerçekleştirilecektir.

 • Saat 09:00 ‘da Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerinin, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Sn. Zorlu Topaloğlu ile görüşmeleri yer alacaktır.
 • Saat 10:15’da  Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Merkez binamızın 1. katında bulunan Mehmet Ali Tatlıyay Eğitim Kültür salonunda Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonuna bağlı dernek başkanlarının katılımları ile basın toplantısı yapılacaktır.
 • Saat 11:30’da Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerinin , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar ile görüşmeleri yer alacaktır.
 • Saat 14:00’de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sn. Sezai Öztürk’ün Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu merkezine ziyaretleri yer alacaktır.
 • Saat 15:30’da Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sn. Zorlu Topaloğlu ‘nun Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu merkezine teadi  ziyaretleri yer alacaktır.

11 MAYIS ÇARŞAMBA

 • Saat 09:30’da Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri ile birlikte Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nun Sarayönü’nde başlayacak olan kortej yürüyüşleri yer alacaktır.
 • Saat 11:30 ‘da Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerinin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Sn. Zorlu Töre  ile görüşmeleri yer alacaktır.
 • Saat 14:00’de Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerinin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu  ile görüşmeleri yer alacaktır.

12 MAYIS PERŞEMBE

 1. Saat 20:00’de Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ve Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk’ün BRT ekranlarında canlı sözleşisi yer alacaktır.

NOT:  Haftayla ilgili gerçekleştirilecek diğer etkinlikler ek programla sizlere bildirilecektir.

                                                                                    Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı

                                                                                 Derviş YÜCETÜRK