08.05.2020 Tarihli Basın Bildirisi

admin 11 May , 2020 0 comments Duyurular, Genel

08.05.2020

BASIN BİLDİRİSİ

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası bu yıl buruk geçecek.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu tarafından her yıl düzenli kutlanmakta olan 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Günü Haftası bu yıl COVİD – 19 virüsü nedeni ile aktif olarak kutlanmayacak. Ancak yönetim kurulunun almış olduğu karar uyarınca hafta boyunca basın medya yoluyla engellilerin sosyal ve ekonomik sorunları dile getirecektir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak ülkemizde yaşayan altı bin raporlu engellinin genel sorunlarını içeren 13 maddelik istem paketi meclis ve üst düzey yetkililere yazılı olarak iletilecektir. Ayrıca en büyük sorunlarımızdan olan engellilerin istihdamı ve özel eğitim konuları ağırlıklı olarak hükümetin ilgili mercilerine yazılı olarak iletilip konuların sıcak tutulması sağlanacaktır.

Kamuoyunun dikkatine saygı ile açıklanır.

 Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı

Derviş YÜCETÜRK

08.05.2020                                                                                                                                 

  Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu’nun almış olduğu bir kararla aşağıda aynen belirtilen 13 maddelik istem paketini Devlet ve Hükümet Yetkilileri’ne bir kez daha aktarmayı görev saymaktadır.

 • Engellilerin genel sorunlarını çözecek engelliler dairesinin acilen kurulması.
 • Özel eğitim yasa ve tüzüklerinin acilen Meclis’ten çıkarılması.
 • 18 Yaş Üstü Engelliler Rehabilitasyon Merkezleri ile yakında açılması planlanan Engelsiz Yaşam Evine devlet tarafından ihtiyaç duyulan kadrolarla ilgili gerekli çalışmaların acilen tamamlanması ve gerekli yasaların yapılması.
 • Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası altında mevcut olan Derecelendirme Tüzük’ü, İş koşulları ve Nakdi Yardımlar Tüzük’ü ile Hak ve Ödevler Tüzükleri’nin iyileştirilmesi. 
 • Engelli yurttaşlarımızın kamuya açık alanlarda ve kamuya yönelik hizmetlerden eşit şekilde yararlanmalarını engelleyen ulaşım, dolaşım ve erişim sorunlarına ivedi çözüm getirilmesi.
 • 2006 yılından beri gerekçesiz olarak kamuya yapılmayan yüzde dörtlük engelli istihdamın acilen yapılması ve sağlık kurulu raporu nedeni ile istihdam edilemeyen engellilere de asgari ücret düzeyinde nakdi yardım sağlanması.
 • Özel bakıma gereksinimleri olan Engellilerin ailelerinin maddi durumuna bakılmaksızın bakıcılarına asgari ücret düzeyinde maaş bağlanması.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nden geçen B.M. Engelli Hakları Bildirgesi’nin acilen uygulanması için gerekli tüzüklerin ivedilikle çıkarılması.
 • Yaşamlarını nakdi yardımla sürdüren engellilere elektrik, su ve telefon gibi muafiyetlerin acilen sağlanması.
 • İlçe merkezlerinde bulunan özel eğitim okullarına ve/veya kaynak sınıflara ve/veya kaynaştırılmış eğitime devam eden engelli çocukların tamamının ulaşımlarını sağlayacak servislerin konulması ve servislerde bakıcı olması.
 • Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu girişimleri ile Türkiye Kızılay’ından alınıp devlet eliyle hizmete açılan Girne Karakum’daki 18 yaş üstü Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nin yanında bulunan alana Engelli Tatil Köyü yapılmasının sağlanması.
 • Bakanlar Kurulu kararı ile 1985 yılında Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ile Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği’ne tahsis edilen merkez bina ve okul arsalarının bir an önce tapularının verilmesi.
 • Kıbrıs Türk Görmezler Derneği tarafından inşa edilecek olan tam donanımlı göz hastanesi için devlet tarafından uygun görülecek bir yerin geciktirilmeden tahsis edilmesi.

                                                                     Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu

                                                                                                      Derviş YÜCETÜRK

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER DAYANIŞMA GÜNÜ GÖRKEMLİ BİR ŞEKİLDE KUTLANDI

admin 13 Ara , 2019 0 comments Genel

3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü münasebeti ile sn Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI ve sn Başbakan Ersin TATAR K.T.Görmezler Derneği ve K.T.Engelliler Federasyonu merkezine 4.12.2019 tarihinde anlamlı ziyaretlerde bulunarak engellilerin genel sorunlarını yerinde dinleyerek 14 maddelik istem paketi çerçevesinde var olan sosyal ve ekonomik sorunları başta engelliler dairesinin kurulması özel eğitim yasasının yasalaşması ve engelli istihdamlarının yapılması hususlarında çok sıcak ve önemli görüşmeler yapılmış tır.

                 Gün dolayısı ile K.T.Engelliler Federasyonu yönetim kurulu üyeleri başkan Derviş YÜCETÜRK  başkanlığında K.K.T.C meclis başkanı Teberükken ULUÇAY K.K.T.C çalışma ve sosyal güvenlik bakanı sn Dr Faiz SUCUOĞLU Tc büyükelçisi Sn ALİ MURAT BAŞÇERİ ve milli eğitim kültür bakanı Sn NAZIM ÇAVUŞOĞLU ile anlamlı görüşmelerde bulunmuşlardır. Ayrıca milli eğitim kültür bakanlığıyla müşterek dereboyunda farkındalık yürüyüşü gerçekleştirilmiştir.Gün dolayısıyla K.T.Engelliler Federasyonu yönetim kurulu ve üyeleri ATATÜRK anıtı Dr FAZIL KÜÇÜK anıtı ve R.R.DENKTAŞ Anıtkabrine Çelenk koyup saygı duruşunda bulunurlarken 3 aralık günü saat 10 da merkez binamızın Mehmet ALİ Tatlıyay  Eğitim Kültür salonunda engellilerin sorunlarını dile getirmek amacı ile basın toplantısı yapılmıştır .

Kamoyuna saygı ile açıklanır.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’nin Araba Piyangosu Talihlisi Güzelyurt Kazasında Bulundu,

admin 21 Ağu , 2019 0 comments Genel, Haberler

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği tam donanımlı göz hastanesi inşası ve görme engellilerin eğitimi yararına çıkarmış olduğu 30.000 adet Araba ve Zengin Elektronik Beyaz Eşya piyango biletlerinin halkımızın yoğun ilgi ve destekleri ile büyük çoğunluğu satılmış olup 206.000 TL brüt hasılat elde edilmiştir.

       Kıbrıs Türk Görmezler Derneği kuruluş tarihinden beri 43 yıldır büyük bir başarı ile düzenlemekte olduğu araba ve zengin elektronik beyaz eşya piyangosunun en büyük ikramiyesi olan Fiat Egea Sedan salon aracı Bostancı Köyü / Güzelyurt sakinlerinden emekli memur Ramadan Karabekir 04131 nolu piyango bileti ile kazanmıştır.

       Talihlimize aracı 08/01/2019 tarihinde  saat 11:00’da Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Genel Merkezi önünde Dernek Başkanı Derviş Yücetürk tarafından kontak anahtarı törenle teslim edilmiştir.Kamuoyuna saygı ile açıklarken, piyango biletlerinin çoğunluğunun tüketilmesine katkı koyan başta duyarlı halkımıza, Okullara, Belediyelere K.T. Barış Kuvvetlerine, Güvenlik Kuvvetlerine tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı

Derviş Yücetürk

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na nezaket ziyaretinde bulundu

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu ve Federasyona Bağlı K.T.Görmezler Derneği, K.T.Zihinsel Engelliler Derneği,Engelli Aileleri Dayanışma Derneği, Umut Otizm Derneği, Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği, K.T.Ortopedikler Derneği dernek başkanları, K.T.Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk başkanlığında yeni Koordinatör Bakan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu’na nezaket ziyaretinde bulunarak ülkemizde yaşayan engellilerin sosyal ve ekonomik sorunlarını içeren 14 maddelik istem paketini ve engellilerin istihdamı ile ilgili hazırlanan acil istihdam bekleyen engelliler listesini Sn. Bakana sunarken Başbakanlık’a bağlı Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu’nun acilen iptal edilmesini ve Bakanlık bünyesinde Engelli Dairesinin bir an önce oluşturulmasını talep etti. Ayrıca, engellilerimizin genel sorunları üzerinde görüş alış-verişinde bulunulmuştur.

Kamu oyuna saygı ile açıklanır.

 

K.T. Engelliler Federasyonu 

Başkan

Derviş Yücetürk

KTEF başkanı Derviş Yücetürk Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’le görüştü.

KTEF başkanı Derviş Yücetürk Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile görüştü.

KTGD ve KTEF başkanı Derviş Yücetürk 10-16 Mayıs Dünya Engeliler haftası münasebeti ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’e 16.05.2019 tarihinde nezaket ziyaretinde bulunarak engellilerin sosyal ve ekonomik genel sorunlarını içeren 14 maddelik istem paketi dosya olarak sayın bakana sunulurken engellilerin özel eğitimi ile ilgili milli eğitim yasası altında hazırlanan özel eğitim tüzüğü üzerinde son şekli ile görüş alış-verişinde bulunulmuştur. Ayrıca R.R. Denktaş Görme Engelliler Özel Eğitim Okulu ile ilgili teknik araç gereç ve branş öğretmenleri talep listesi kendilerine sunulmuştur.

Engelliler haftası basın toplantısı 10.05.2019 tarihinde Mehmet Ali Tatlıyay Eğitim Kültür salonunda gerçekleştirildi.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, federasyona üye derneklerin başkanlarıyla birlikte Engelliler Haftası nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, engellilerin öncelikli sorunları anlatarak taleplerini yineledi.

Yücetürk, konuşmasına bir kez daha KKTC’de hükümet sorunu yaşandığına işaret ederek, tüm sorunlar gibi engelliler konusunda da atılan adımların sıfırlandığını söyledi.

Yücetürk, yasa gereği kamuya istihdamda yüzde 4 engelli çalıştırma zorunluluğu olduğunu ama 13 yıldır tek bir engellinin kamuya istihdam edilmediğini anlatarak, 660 kişinin iş beklediğini söyledi.

Bağımlıların bile engellilere ayrılan kaynaktan yararlanır hale geldiğini belirten Yücetürk, siyasi amaçla kurulan Engelli Hakları Komisyonu’nu ve çalışmalarını da eleştirdi. Yücetürk, “Bize 5 kişilik istihdam önerdiler, reddettik, sonra bu 10’a çıkarıldı, yine reddettik. Bu zaten bizim yasal hakkımız, niye aracılar üzerinden pazarlık edelim” dedi.

Sosyal devlet çatısı altında bir dizi yasa çıkarıldığını ancak ne tüzüklerin çıkarıldığını ne de uygulayan olduğunu belirten Yücetürk, yıllardır talep listelerinin kısalmadığını çünkü engelliler için adım atılmadığını vurguladı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sn. Yılmaz Yıldırım Engelliler haftası münasebeti ile Federasyon merkezimize anlamlı ziyarette bulundular.

admin 15 May , 2019 0 comments Genel, Haberler

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebeti ile 09.05.2019 tarihinde Sn. Tümgeneral Yılmaz Yıldırım Engelliler Federasyonu merkezine anlamlı bir ziyarette bulunarak Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ve Kıbrıs Türk engelliler Federasyonu başkanı Derviş Yücetürk ve KTEF’na bağlı Kıbrıs Türk Görmezler Derneği, Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği, Kıbrıs Türk Ortopedikler Derneği, Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği, Engelli Aileler Dayanışma Derneği ve Umut Otizim Dernek başkanları ve üyelerinin de hazır bulunduğu görüşmede Sn. komutanımıza bugüne kadar göstermiş oldukları sıcak ilgi ve desteklerinden ötürü teşekkür edilerek ziyaretlerinin anısına plaket ve engellilerin genel sorunlarını içeren bilgilendirme dosyası kendilerine sunulmuştur.

Kamu oyuna saygı ile duyurulur.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu

KTEF yönetim kurulu KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay’a nezaket ziyaretinde bulundular.

admin 15 May , 2019 0 comments Genel, Haberler

10-16 Mayıs Dünya Engelliler haftası münasebeti ile başkan Derviş Yücetürk ve beraberinde bulunan seçkin bir heyet ile KKTC Meclis Başkanı ziyaret edilmiş ve engellilerin genel sorunlarının içeren iki dosyadan biri sayın başkana, diğeri ise Milletvekillerinin bilgilendirilmesi için kendilerine sunulurken engellilerin başta yasa sorunları ile istihdam ve diğer sorunları ele alınıp tartışılmıştır.

Kamu oyuna saygı ile duyurulur.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu

Down Cafe açıldı.

admin 15 May , 2019 0 comments Genel, Haberler

Kıbrıs Türk Engeliler Federasyonu’nun aktif bir üyesi olan Engelli Aileler Dayanışma DErneği başkanı Refia Arı ve yönetimi özverili çalışmaları ile Sn. Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın eşleri Sn. Meral Akıncı’nın teşrifleri ile KTEF başkanı Derviş Yücetürk ve federasyona bağlı diğer dernek başkan ve üyelerinin katılımları ile 15.05.2019 tarihinde Engellilere hizmet verecek olan Down Cafe hizmete açılmıştır.

Kamu oyuna saygı ile duyurulur.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu