*Şoför aranıyor!

*Gündüz ve gece mesaisi yapabilecek,
*Güler yüzlü,
*Güzel konuşabilen,
*Bakımlı,
*Çalışkan,
*En az ortaokul mezunu,
*Araba ehliyetine sahip,
*Piyango bileti de satabilecek karakterde eleman aranıyor!
***Maaş tatminkardır!
İletişim numarası: 0533 885 88 36
0(392) 2272 452

Girne Özgürada Lions Kulübü ve İstanbul Ethemefendi Lions Kulübü’nden Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’ne anlamlı bağış.

16/11/2022

Lions Kulüpleri tarafından derneğimize;

  • 6 adet 27 satırlı yazı tableti
  • 6 adet tablet kalemi
  • 5 adet tekerlekli beyaz baston
  • 5 adet yedek baston tekerleği bağışı yapılmıştır.

Bu örnek davranışlarından ötürü dernek başkanı Derviş Yücetürk kulüp başkanlarına teslim alma töreninde teşekkür belgesi sunmuştur.
Kamuoyuna saygıyla açıklanır.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu başkanı Derviş Yücetürk ve Yönetim Kurulu heyeti 28/10/2022 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Hasan Taçoy’u ziyaret ederek engellilerin genel, sosyal ve ekonomik sorunlarını görüşerek 14 maddelik istem paketlerini sundular.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yetkilileri ile Engelli Sorunlarını Görüştü.
Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk ve beraberindeki heyet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’u ziyaret ederek sorunlarını aktardı.

Ziyaret kapsamında engelli bireylerin beklentilerini içeren 14 maddelik istem paketini Bakan Taçoy’a ileten Yücetürk, en önemli taleplerinin başında engellilerin kamuda istihdamının önünün açılması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bir engelli dairesi oluşturulması ve Engelsiz Yaşam Evi’nin bir an önce hizmete açılması olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk konuşmasında, 2006 yılından beri kamuda tek bir engellinin istihdam edilmediğini ifade ederek, 600’e yakın engellinin iş beklediğini söyledi.

Engellilerin sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümü için koordinatör bakanlık olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na büyük görev düştüğünü belirten Yücetürk, engelli olmayanların da Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası’ndan faydalandığını dile getirdi ve engelli tanımının çerçevesinin yeniden belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Engellilerin sorunlarını tek çatı altında çözecek bir Engelliler Dairesi’nin Bakanlık bünyesinde oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Yücetürk, Engelsiz Yaşam Evi’nin hayat bulmasının önemini vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy: “ Engelli Vatandaşlarımızın Sorunlarını Çözmek, Sosyal Devlet Olarak Önceliğimiz’’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy da Bakanlık olarak engellilerin sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi amacıyla, üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmek için çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Engelsiz Yaşam Evi Yasası’nın hazırlanarak Bakanlar Kurulu’na gönderildiği bilgisini veren Taçoy, Yaşam Evi’nde bütçesi ve yönetimi özerk olan bir yapı kurmak istediklerini ifade etti. Yaşam Evi Merkezi’nin hizmet binasının fiziksel eksikliklerinin giderilmesi için özveriyle çalıştıklarını anlatan Taçoy, merkezin hizmete açılması için ilgili sivil toplum örgütleriyle de dayanışma içinde çalıştıklarını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde hizmet veren bir Engelliler Birimi olduğunu ancak bunun yetersiz olduğunu kaydeden Taçoy, Engelliler Dairesi’nin oluşturulmasıyla engelli vatandaşlara daha çağdaş ve etkin hizmet verilebileceğinin altını çizdi.

Engelli vatandaşlarını verilerinin kayıt altında tutulacağı, günün şartlarına uygun, dijital bir veri tabanı oluşturmak için bir yazılım hazırladıklarını anlatan Taçoy, engelli bireylerin sosyal yaşama ve çalışma hayatına daha çok katılımlarını sağlamak için, ilgili sivil toplum örgütleriyle periyodik olarak çalışma toplantıları yapacaklarını sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bakanlık Müsteşarı Aytunç Şirket ve İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı, Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Özel Eğitim Okulu’nu ziyaret etti.

20/10/2022

Bakan Çavuşoğlu’na, Aytunç Şirket ve Hakkı Başarı’nın yanı sıra Bakanlık bürokratları da eşlik ederken, Okul Sorumlu Öğretmeni Ülkü Şah ve Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk ziyaret esnasında hazır bulundu.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’ne ait binada tam ve kısmi görme engeli bulunan öğrencilere eğitim verilen okulda incelemelerde bulunan Çavuşoğlu, eğitim ve okulun ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’nin de okula her konuda çok önemli katkılarının olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı, Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk ve Yönetim Kurulunun çok önemli işlere imza attığını ifade ederek teşekkürlerini iletti.

“Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi Yasa Tasarısı”nın hafta başı Meclis’ten oy birliği ile geçtiğine de değinen Çavuşoğlu, eğitim hizmetlerinde fırsat eşitliği, eğitimin devamlılığı ve gereksinimlere göre eğitim alınmasını sağlayacak bu yasanın hazırlanmasında emeği geçenlere ve destek veren herkese teşekkür etti.

Görme Engelliler Derneği ve Engelliler Federasyonuna Ziyaret

31/08/2022

Gülsün Madi Başkanlığındaki Lefkoşa Merkez Lions Kulübü heyeti Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ve Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk’ü ziyaret ederek görme engellilerin öncelikli ihtiyaçları ve kulübün hedeflefiği projeler hakkında istişarelerde bulundular.

Heyette Başkan GülsünMadi ‘nin yanısıra Kulüp Kurucu Başkanımız ve Federasyon Onur Kurulu Üyemiz Ezcan Özsoy ve Kulüp saymanį Neşe Güneş Fellahoğlu yer almıştır.

HizmetYolundaBirAdımÖnde

LionsClubsInternational

TogetherWeCan

TogetherWeWill

WeServe

UnDistrictedCyprusLions

NewVoice