10.01.2024

5 Lions Kulüplerinden anlamlı bağış;

7-14  Ocak  Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebetiyle Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’ne ziyarette bulunan Lions kulüplerinden Mağusa Kale Lions Kulübü,Girne Vatan Lions Kulübü,Young Professionals Cyprus Virtual Lions Kulübü,Nicosia New Generation Lions Kulübü,Girne Ada Lions Kulübü başkan ve seçkin temsilcilerinin görme engellilerin acil ihtiyaçları olan 16 adet beyaz baston,11 adet beyaz baston tekerleği,16 adet 27 satırlık kabartma yazı tableti özel kalemleriyle birlikte ,toplam ederi 10,910.00 TL tutarında Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’ne anlamlı bağışta bulunmuşlardır.

Kamu nezdinde anlamlı bağışlarından ötürü kulüp başkan ve temsilcilerine teşekür ederiz.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu

Başkan

DERVİŞ YÜCETÜRK

 07-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası Kutlanıyor;       

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’nin almış olduğu bir kararla geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl yine 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nı ülkemizde de kutlamaktadır.

7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nın esas içeriği beyaz baston tutan görme engellilerin bağımsız rahat hareket edebilmeleri için sorumluluk taşıyan yerel belediyeler,bayındırlık ulaştırma bakanlığı,diğer ilgili bakanlıklar ve birimlerle şehirler arası yol trafiği ile ilgili gerekli alt yapı ve sinyalizasyonların görme engellilere göre inşa edilmesi ve düzenlenmesi hususlarında hafta dolayısı ile tüm ilgili yetkililerin dikkatleri çekilecektir.

Ülke çapında trafikte bulunan tüm araç sürücülerinin ,işyerleri bulunan esnaf ve vatandaşların beyaz baston tutan tüm görme engellilere gerek yaya geçişlerinde gerekse yol ve kaldırım üzerinde yürüyüşlerinde engelsiz bir ortam yaratılması için duyarlı olunmasını tüm ilgili halkımızdan beklerken,ayrıca hafta boyunca görme engellilerin başta eğitim, istihdam ve diğer sosyal ve ekonomik sorunlarıda dile getirilecektir.

Kamuoyuna saygı ile açıklanır.

                                                                            Kıbrıs Türk Görmezler Derneği

                                                                                                 &

                                                                         Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu

                                                                                                Başkan

                                                                                       Derviş Yücetürk

                                                                                                                 24.06.2023

*Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’nin 18. Olağan genel kurul toplantısı 24.06.2023 tarihinde büyük bir başarı ile Lefkoşa Merkez binasında gerçekleştirilmiştir.

Tüzük gereğince, 2 yılda bir yapılan olağan genel kurul toplantısı 18.sini Mehmet Ali Tatlıyay Eğitim ve Kültür salonunda yoğun bir üye katılımı ile gerçekleştirmiştir.Tüzük gereğince toplantıyı yönetecek divan başkanlığına Sn.Nuri Erbaş, yazmanlıklara ise Sn.Erkan Beyazbayram  ve Sn.Özen Koşucu oy birliği ile getirilmiştir.Gündem sırasına göre faaliyet ve mali raporların oy birliği ile aklanmasından sonra idari organların seçimine geçilmiştir.

*Yeniden Dernek Başkanlığı’na görev bölümüyle oy birliği ile Sn.Derviş Yücetürk getirilirken,yönetim kurulu organı Asbaşkanlığı’na Sn.A. Raşit Kenan,Sekreterliğe Sn.Erkan Beyazbayram ,Mali İşler Sorumluluğu’na Sn.Fikri Gürpınar,Halkla İlişkiler Sorumluluğuna Sn.Nuri Erbaş,Sosyal İşler Sorumluluğu’na Sn.Kemal Kahvecioğlu ve Basın Yayın Sorumluluğu’na Sn.İbrahim Koşucu getirilmiştir.

*Yönetim Kurulu Organı Yedek Üyeliklerine Sn.Seyhan Genç  ve Sn.Ali Güneş  oy birliği ile getirilmiştir.

*Denetim Kurulu Organı başkanlığına görev bölümüyle oybirliğiyle Sn.Mehmet Vargın,üyeliklere ise Sn.Canan Göktaş ve Sn.Özlem Yılmaz oy birliği ile getirilmiştir.Denetim Kurulu Organı yedek üyeliğine ise Sn.Sultan Köfünyeli oy birliği ile getirilmiştir.

*Disiplin Kurulu Organı başkanlığına görev bölümüyle oy birliğiyle  Sn.Zehra Yücetürk,üyeliklere ise,Sn.Özen Koşucu ve Leyla Kaya oy birliği ile getirilmiştir.Disiplin Kurulu Organı yedek üyeliğine ise Sn.Aygül Barbın oy birliği ile getirilmiştir.

*Spor ve Sosyal İşler Komitesi başkanlığına Sn.Meltem Vargın,faal üyeliklerine ise,Sn.Erkay Yıldız,Sn.Serdar Naimoğlu,Sn.Mehmetali Basri,Sn.Arda Bozat oy birliği ile getirilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile açıklanır                               

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Toplantı Divanı Başkanı

Sn.Nuri Erbaş

                                                                                                                                                                   24.06.2023

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’ nin 26.06.2021 Tarihinden 24.06.2023 Tarihine  Kadar İKİ  Yıllık   Faaliyet Raporu;

 1. Kıbrıs Türk Görmezler Derneği kuruluş amaçları doğrultusunda, 46 yıldan beridir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nde yaşayan görme engelli üyelerinin, her türlü refah ve mutluluğu için günümüze değin çok etkin, özverili hizmetler vermiştir, vermeye de devam edecektir.
 2. Kıbrıs Türk Görmezler Derneğinin seçilmiş yetkili organları iki yıllık çalışma süreci içerisinde dernek ve üyeleri yararına hizmeti hiç aksatmadan , büyük özverili çabalar sarf etmiştir.
 3. Dernek Başkanı Derviş Yücetürk’ ün başkanlığında 7 kişilik yönetim kurulu ekibi büyük dayanışma göstererek, hizmet süreleri içerisinde 180 hayırlı karar üreterek sizlere faydalı olmaya çalışmışlardır. Yönetimimiz üye ayırımı yapmadan hepinize de eşit muamele yaparak, her türlü kısa ve uzun vadeli sosyal ve ekonomik sorunlarınıza çözüm getirmek için, canla başla çalışmışlardır.
 4. Kuruluşumuzun bugünkü konumu gerek yurt içinde gerekse uluslararasında, çok güçlü ve önemli bir pozisyonda bulunmaktadır.
 5. Kuruluşumuzun büyük atılımlarıyla herkesin gıptayla baktığı, tam donanımlı kendi mülkü olan merkezi bulunmaktadır. Bu merkez içerisinde sizlere olduğu kadar üyesi bulunduğumuz Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonunun, tüm üyelerine de tam mesai olarak hizmet veren ödenekli sekreteri,parttime çalışan temizlik elemanı, muhasip,şöför ve tahsildar gibi görevlileri bulunmaktadır.
 6. Derneğimiz Yücetürk başkanlığındaki ekiple iki yıllık faaliyet süresi içinde birçok önemli hizmetlere imza atmışlardır. Kampüs ve rehabilitasyon binalarının  yeniden elden geçirilerek üye ve konuklarına daha iyi hizmet vermesi için, binaların  genel bakımı yapılmıştır.
 7. Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonuyla ortak projemiz olan ve Lefkoşa’da inşası tamamlanmış olan, 32 yataklı Engelsiz Yaşam Evi projesinin biran önce hayat bulması için her türlü özverili çalışmalar devam etmektedir.
 8. Büyük bir özveri ile inşa edilmiş olup, 3 Ekim 2005 tarihinde fiilen tüm bölümleriyle hizmete açılan 4 katlı Görmezler Eğitim Merkezi Kampus’ü içinde bulunan, Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Özel Eğitim Okuluna, eğitim kalitesinin artırılması için her türlü maddi ve manevi destek verilmiştir.
 9. İdari kat bölümünün tam donanımla 6000 engelliye hizmet vermesi sağlanmıştır. Derneğimizin 1986 yılındaki ilk projesi olarak Dernek Genel Merkezi’ nin inşa edilip, hizmete açılmasından sonra, en büyük gururumuz olarak II. büyük projemiz Görmezler Eğitim Merkezi Kampüsünün büyük bir başarı ile hayata geçirilmesi, derneğimizin güven ve itibarını artırmıştır. Saygıdeğer üyelerimizin sağlık, eğitim, istihdam, rehabilitasyon, sosyal güvenlik ve diğer güncel sorunlarıyla ilgili, insancıl amaçlı her türlü girişim ve çalışmalar, eksiksiz olarak günü gününe yerine getirilmiştir.
 10. Engellileri Koruma Rehabilite ve İstihdam Yasa’ sı ile ilgili, çıkan her türlü problemin çözümü için Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu ile işbirliğine gidilmiş ve başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Meclis Başkanı, Başbakan, Maliye Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Sağlık Bakanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı, K.T Barış Kuvvetleri Komutanı, K.T. Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve Lefkoşa Türk Belediye Başkanı gibi daha birçok üst düzey yetkililerle çok etkin özverili görüşme ve çalışmalar yapılmıştır.
 11. Engellileri Koruma Rehabilite ve İstihdam Yasa’ sı gereği istihdam çalışmalarımız Federasyon’ la işbirliği içinde, etkin bir şekilde bu dönemde de sürdürülmüştür.
 12. 15.5.2015 tarihinde hizmet vermeye başlayan sesli ve kabartma kütüphanenin güçlendirilerek kitap kapasitesinin artırılması için birçok üniversite ile birlikte etkin çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
 13. Yönetimimiz bir yıllık hizmet yelpazesi içinde dernek ve üyelerimizin ihtiyacı olan modern teknoloji ürünü araç ve gereçlerini sağlamıştır.
 14. Görme Engelli kardeşlerimizin haklı sesini içte ve dışta daha etkin bir şekilde duyurabilmek için yerel basın kuruluşlarıyla sıcak diyaloga girilerek birçok sözlü ve yazılı aydınlatıcı programların yayınlanması sağlanmıştır.
 15. Yardımlar konusunda her dönemde olduğu gibi, son iki yıllık hizmet döneminde de sözlü ve yazılı başvuran ihtiyaçlı üyelere ivedi acil yardımlar yapılırken Görme Engellilere özgü Türkçe konuşan kol saati, özel baston ve her türlü eğitim amaçlı araç ve gereçler bağış olarak verilmiştir.
 16. Dernek Federasyon işbirliğiyle Temmuz 2023 tarihi itibariyle 33 görme engelli üye olmak üzere toplamda 50 engellinin istihdamı için başbakanlıktan onay alınmıştır.
 17. Gelir getirici faaliyetler konusunda Yönetimimiz büyük bir dayanışma göstererek birçok gelir getirici etkin faaliyetler tertiplemiştir. Tertiplenen faaliyetler arasında en önemlileri yılbaşı elektronik beyaz eşya piyangosu,  halk bağışları ve üye aidatlarının toplanması gibi çalışmalar yer almıştır.

 Bilgi ve onaylarına saygılarımızla arz olunur.

                                                                                                                              Kıbrıs Türk Görmezler Derneği

                                                                                                                               Yönetim Kurulu Adına

                                                                                                                                Başkan

                                                                                                           Derviş YÜCETÜRK

18. olağan Genel Kurul Toplantısı

Üyelere Çağrı;

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği 18. Olağan Genel Kurul Toplantısını 24 Haziran 2023 tarihinde Cumartesi günü dernek salonunda 10:00-13:00 saatleri arasında gerçekleştirecektir. Toplantıya siz saygıdeğer üyelerin katılımları özlenir.

Saygılarımla Başkan Derviş Yücetürk

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası Kutlanıyor

10.05.2023

Engelliler  İş ve Aş İstiyor;

     17 Nisan 1976 yılında kurulan Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ile KKTC’de başlayan engelli hariketleri 47. Yılını doldurmuştur.

     13 Mayıs 1985 yılında kurulan Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu ile iş ve güçbirliği yapan Kıbrıs Türk Görmezler Derneği,Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği,Engelli Aileleri Dayanışma Derneği,Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği,Kıbrıs Türk Ortopedikler Derneği  ve Umut Otizm Dernekleri’nin engelli hariketleri de 38.yılını doldurmuştur.

KKTC’de yaşayan 6500 civarında engellinin topluma kazandırılmaları için hertürlü sosyal ve ekonomik çalışmaları ile ön plana çıkan dernekler bugüne kadar özverili etkin çalışmaları ile birçok başarılı işlere imza atmış bulunmaktadırlar.

     23 Kasım 1993 yılında büyük bir engelli hariketi ile yasallaştırmış olduğumuz engellileri koruma,rehabilite ve istihdam yasası ile bugüne kadar kamu ve özel sektörde toplamda 800 engelli kardeşimize istihdam iş olanağı sağladık.5000’in üzerinde engelli kardeşimize nakdi yardım alma olanağı sağladık.Fakat ne istihdamda,nede nakdi yardımlar konusunda istediğimiz noktaya halen gelemediğimizi üzülerek görmekteyiz.İnsanca yaşam kavgamızda halen daha çok gerilerde olduğumuzu, Avrupa standartlarının çok altında olduğumuzu üzülerek görmekteyiz. 660 engellimiz iş ve aş beklemektedir. 2006 yılından beri kamuda tek bir engellinin istihdam edilmemesi  bizi yönetenlerin acizliği ve ayıbı olduğunu görmekteyiz.

Nakdi yardımlar konusunda günün koşullarına göre sosyal devlet anlayışından uzak,engellilere reva görülen nakdi yardımlar günümüz koşullarına  göre yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

     Ulaşım,dolaşım ve erişimde KKTC olarak topyökün sınıfta kaldığımızı görmekteyiz.

     Özel Eğitim konusunda bugüne kadar özel eğitim yasasıyla ilgili tüzükleri  çıkaramamamız özel eğitim konusunda da ülke olarak sınıfta kaldığımızı görebiliyoruz.Kısacası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan engelli kardeşlerimiz bugüne kadar üvey evlat muamelesi gördüğünü yapılan icraatlarla görüyoruz.Bir engellinin sağlık kurumuna girip rapor alması bile büyük bir işgence olduğunu ve söz konusu raporların üç aya kadar zor çıktığını görüyoruz. 2014 yılında Lefkoşa sınırları içinde temeli atılan engelsiz yaşam evinin  8 yılda zor topuz tamamlanmasına rağmen henüz hizmete açılamaması  ve söz konusu bu projenin arzu edilen 48 yataklı projeden 32  yatağa düşürülmesi camiamızı son derece üzmüştür. Kamuoyuna saygı ile açıklanır.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı

                                                                                                 Derviş YÜCETÜRK

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu 3 Aralık Dünya Engelliler ve Dayanışma Günü Münasebetiyle Mehmet Ali Tatlıyay Eğitim Kültür Salonunda Basın Toplantısı Gerçeleştirdi.

Engelliye iş ve aş temasıyla gerçekleştirilen basın toplantısında Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkan Derviş Yücetürk yapmış olduğu konuşmada, engellilerin eğitimi, istihdamı ile engelsiz yaşam evi konularında devletten ilgi ve destek taleplerini dile getirmiştir.

Federasyona üye Umut Otizm Dernek Başkanı Mustafa Özerdem, Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği ve Engelli Aileler Dayanışma Dernek Temsilcileri de engelliler ile ilgili 15 maddelik istem paketi açılımıyla sorunları aktardılar.

Kamuoyuna saygıyla açıklanır.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan’ı Ünal Üstel’e 3 Aralık Dünya Engelliler ve Dayanışma Günü Münasebetiyle Ziyaret Gerçekleştirdi.

3 Aralık Dünya Engelliler ve Dayanışma Günü Münasebetiyle engellilerin genel, sosyal ve ekonomik sorunlarını içeren 15 maddelik istem paketi kendilerine aktarılmıştır.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu 3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü münasebetiyle Yönetim Kurulunun almış aldığı bir kararla aşağıda aynen belirtilen 15 maddelik istem paketini Devlet Ve Hükümet Yetkilileri’ne bir kez daha aktarmayı görev saymaktadır.

 1. Engellilerin genel sorunlarını çözecek engelliler dairesinin acilen kurulması.
 2. 18 Yaş Üstü Engelliler Rehabilitasyon Merkezleri ile yakında açılması planlanan Engelsiz Yaşam Evine devlet tarafından ihtiyaç duyulan personel alımı ile ilgili gerekli çalışmaların acilen tamamlanması ve gerekli yasaların yapılması.
 3. Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası altında mevcut olan Derecelendirme Tüzük’ü, İş koşulları ve Nakdi Yardımlar Tüzük’ü ile Hak ve Ödevler Tüzükleri’nin iyileştirilmesi.
 4. Özel Eğitim Yasası’nın çalıştırılabilmesi için gerekli tüzüklerin acilen yapılması.
 5. Engelli yurttaşlarımızın kamuya açık alanlarda ve kamuya yönelik hizmetlerden eşit şekilde yararlanmalarını engelleyen ulaşım, dolaşım ve erişim sorunlarına ivedi çözüm getirilmesi.
 6. 2006 yılından beri gerekçesiz olarak kamuya yapılmayan yüzde dörtlük engelli istihdamın acilen yapılması ve sağlık kurulu raporu nedeni ile istihdam edilemeyen engellilere de asgari ücret düzeyinde nakdi yardım sağlanması.
 7. Özel bakıma gereksinimleri olan Engellilerin ailelerinin maddi durumuna bakılmaksızın bakıcılarına asgari ücret düzeyinde maaş bağlanması.
 8. K.K.T.C. Meclisi’nden geçen B.M. Engelli Hakları Bildirgesi’nin acilen uygulanması için gerekli tüzüklerin ivedilikle çıkarılması.
 9. Yaşamlarını nakdi yardımla sürdüren engellilere elektrik, su ve telefon gibi muafiyetlerin acilen sağlanması.
 10. İlçe merkezlerinde bulunan özel eğitim okullarına ve/veya kaynak sınıflara ve/veya kaynaştırılmış eğitime devam eden engelli çocukların tamamının ulaşımlarını sağlayacak servislerin konulması ve servislerde bakıcı olması.
 11. Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu girişimleri ile Türkiye Kızılay’ından alınıp devlet eliyle hizmete açılan Girne Karakum’daki 18 yaş üstü Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nin yanında bulunan alana Engelli Dinlenme Tesisi yapılmasının sağlanması.
 12. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1985 yılında Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ile Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği’ne tahsis edilen merkez bina ve okul arsalarının bir an önce tapularının verilmesi.
 13. Kaynaştırılmış eğitime giden engelli çocukların gölge öğretmenliklerini yapacak olan kişilerin ödeneklerinin verilebilmesi için yasal düzenlemenin yapılması.
 14. Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonuna bağlı Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği Umut Otizm ve Engelli Aileleri Dayanışma Derneklerine yer veya bina tahsis edilmesi için acilen gereğinin yapılması.
 15. Engellilerin sorunlarını gerçek anlamda çözecek olan, engellileri koruma rehabilite ve istihdam yasası altında oluşturulan engelliler komitesinin koordinatör bakanlık; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde en az  ayda bir toplanmasının acilen sağlanması.

 

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı    

                 Derviş YÜCETÜRK